Hıristiyan Azizinin Evliyaya Dönüşmesi (Eyüp Sultan Örneği)

İstanbul fethedilince Türk ve Müslüman oldu, kiliseler camiye, kilise bahçesinde yatan azizler de evliyaya dönüştü. Kültürel evrim o kadar hızlı ve geniş bir şekilde ilerledi ki Bizans’ın azizleri hayatta olsaydı onlarda şaşırır kalırlardı…

Bu Videoda ne var?
01:20 Eyüp Sultan hakkında çelişkili anlatımlar
17:56 Keşif yoluyla tespit yapmak mümkün mü?
21:10 Uzmanlar ne diyor?
23:40 Eyüp Sultan Efsaneleri ve gerçekler
25:35 Yop isimli Rum papazı

sözü bizden birine, Prof. Dr. Halil İnalcık’a bırakalım. Neymiş bu “psikolojik ihtiyaç” meselesi anlayalım:
“İstanbul’un fethi sırasında 4 düşman gemisi Haliç’e gelerek yardım getirdi. İstanbul’da halk, surlara çıkarak Türklere karşı gösteriler yaptı. Bizim asker arasında ümitsizlik doğdu, hatta bir kaynağımıza göre (Sadrazam Çandarlı Halil Paşa’nın da kışkırtmasıyla) bazı askeri gruplar, ‘Bu işin sonu yok’ diye kuşatmayı bırakıp gitmeye başladılar. Çok nazik bir durum vardı. O zaman Akşemseddin, Fatih’in şeyhidir. Hacı Bayram tarikatındandır. Eyüp El Ensari’nin mezarını bulmak için kolları sıvadı.
(...) Moralin düştüğü bir anda, Peygamber’in sahabesi’nden olan Eyüp’ün mezarını bularak askere moral vermek amacıyla padişahtan müsaade istiyor. Bugünkü Eyüp mevkiinde kazı yapıyorlar, orada eskiden manastırlar vardı, toprak altında yazılı mermer parçalar buluyorlar. ‘İşte mezar burası’ diye orduya ilan ediyorlar. Askere savaş için yeni bir şevk ve heyecan geliyor.” (Tarihçilerin Kutbu s. 431)